Hiába csatlakozott Románia a schengeni övezethez: nyilvánvalóvá vált, hogy nagy veszély fenyegeti a lakosok mobilitását
A vasútfejlesztések nem a megszokott mederben zajlanak a keleti szomszédunkban.
Korunk hőse vagy senkiházi bűnöző? A botrányhalmozó influencert épp akkor tartóztatták le Romániában, amikor a fél világ felfigyelt rá Greta Thunberggel való vitája miatt. Portré Andrew Tate-ről.
„Primitív pengeváltásba ment bele Greta Thunberg” – a Mandiner is bemutatta a napokban a nemzetközi és hazai sajtóban is nagyot futó vitáját egy bizonyos Andrew Tate-tel, aki történetesen a Google globális rákeresési listájának élére is felugrott egymásra halmozódó ügyei miatt.
Történt, hogy az influencer-karrierjét építő Tate – nyilván tizenöt másodpercnyi világhírnév érdekében – luxusautóival és azok károsanyag-kibocsátásával provokálta a minap Greta Thunberget a Twitteren. Hozzátette ráadásul üzenetként azt is, küldje el az e-mail címét, hogy arra megírhassa a 33 darab járgánya listáját és azok kibocsátási adatait.
Mire Greta Thunberg (pontosabban az oldalát kezelő valaki) azt válaszolta, hogy
„Igen, kérlek, világosíts fel. Írj nekem a [email protected]”,
vagyis a kispéniszenergia@legyenéleted.com-ra.
Andrew Tate
Greta gúnyos beszólására Tate egy videóval reagált. Ennek keretében tájékoztatta az aktivistát arról, hogy ő igazából egy nagyobb rendszer kiszolgálója, miközben azt hiszi, jól cselekszik. „Valaki leültette őt, és meggyőzte őt arról, hogy próbáljon meg meggyőzni titeket arról: könyörögjetek a kormányaitoknak azért, hogy szegénységbe adóztassanak benneteket és megakadályozzák a Napot abban, hogy forró legyen.”
A vígjátéki karakterbe illően elmondott monológját szivarozás közben adta Greta Thunberg tudtára.
De ki is pontosan ez az Andrew Tate? Mondhatjuk, hogy
Tate 1986-ban született az amerikai Washingtonban, fekete apától és fehér, angol anyától. Édesapja, Emory Tate tiszteletre méltó karriert futott be: tiszti rangig jutott az amerikai hadseregben, valamint jelentős sakkozói sikereket ért el, 2007-ben nemzetközi mester lett, s 2015-ben hunyt el.
Andrew Tate 11 éves volt, amikor szülei elválása után anyjával Nagy-Britanniába költözött. Keresztény hitre nevelték és gyerekként ő is sakkozói karrierbe kezdett, felnőttekkel is versenyzett.
A felnőttkor küszöbén azonban erős sportágváltást csinált: boxolni kezdett és más harci sportokba is belekóstolt. 2009-ben már brit bajnokságot nyert kickboxban, súlycsoportjában a legjobbak között kezdték emlegetni Európában, 2011-ben pedig első nemzetközi bajnoki címét is megszerezte.
Néhány évvel később már celebritásként pozicionálta újra magát.
de miután egy felvételen az látszott, hogy megüt egy nőt egy övvel, hat nap után kivágták a műsorból – bár Tate és a nő is azt mondta, hogy ők barátok és kölcsönös beleegyezéssel történt a dolog.
Innentől már beleragadt és tudatosan építette a botrányceleb életpályát. A Harvey Weinstein-féle és egyéb metoo-botrányok idején a szexuális erőszakot elszenvedő nők saját felelősségét firtatta; saját honlapján webcames pornóbizniszt épített; és kifejtette abbéli nézeteit is, hogy a nőknek otthon a helyük, nem tudnak vezetni, és egyébként is a férfiakhoz tartoznak. Egyszer kijelentette azt is, hogy a depresszió hamis, fake, nem létezik; majd nem meglepő módon a Covid-járvány időszakában az oltások és a korlátozások ellen emelte fel a szavát.
Tate emellett példaértékű „alfahímnek” nevezte Donald Trumpot, emellett tanácsokat osztogatott arról, hogyan lehet gazdaggá válni.
Andrew Tate végső soron
olyan új hullámos guruként adta elő magát, akinek az a célja, hogy „a férfiakat kiszabadítsa a mátrix fogságából”.
Kritikusai szerint Tate gyakorlatilag az összes olyan álláspontot összegyúrta karakterében, ami a mai uralkodó, mainstream világrenddel és elváráshalmazzal szemben kritikus, lázadni kívánó, főleg fiatal férfiakat megszólíthatja, elsősorban az angolszász világban.
Ennek megfelelően megérkezett az ellencsapás is: az elmúlt években Tate-et sorra kizárták a Facebookról, az Instagramról, a YouTube-ról, a TikTokról és a Twitterről – különösen a nőket alázó és lekicsinylő kijelentései miatt, amik folyamatosan dőltek belőle. Igaz, Elon Musk hatalomátvétele után, pár hete Andrew Tate visszatérhetett a Twitter nyilvánosságába, hogy aztán ott folytassa a provokálást, ahol abbahagyta.
Egy aggódó anyuka eközben a Twitteren arra hívta fel a figyelmet, hogy ő nem is tudta, ki az a Tate, de a saját 12 éves fia igen. Az bizonyos, hogy Andrew Tate nem az asztalfióknak gyártotta a tartalmakat, hanem tényleg
aki főleg a fiatal férfiakra vagy akár kiskorú srácokra van hatással.
Ezt az Andrew Tate-et bemutató magyar videót több mint 260 ezerszer nézték meg eddig
Bár az ilyen botrányhősök szavatossága is le tud járni néhány év alatt, Andrew Tate körül éppen most csapnak a legmagasabbra a hullámok – és nem csak a Greta Thunberget betámadó, vele perlekedő megszólalásai miatt.
Történt ugyanis, hogy Andrew Tate
– állítása szerint döntésében 40 százalékban az játszott szerepet, hogy Romániában enyhébbek a nemi erőszakra vonatkozó büntetőtörvények.
Korábbi állítása szerint áttért az ortodox keresztény hitre, és havonta több millió forintnak megfelelő összegekkel támogatja a román ortodox egyházat.
2022 októberében viszont már muszlimként térdelve jelent meg, mondván, hogy áttért Mohamed vallására, „mert ez az utolsó igaz vallás a világon”, és
Bejelentését immár nagy követőtáborral rendelkező muszlim véleményvezérek osztották meg nagy örömmel.
Kérdés viszont, hogy a gonosz elleni harcát miként fogja Tate folytatni a közeljövőben, ugyanis a napokban, a Thunberg-pengeváltással gyakorlatilag egy időben vették őrizetbe őt Romániában – emberkereskedelem gyanúja miatt. A bukaresti amerikai nagykövetség már 2022 áprilisában értesítette a román rendőrséget, hogy amerikai nőket tarthatnak ott elzárva az akaratuk ellenére. Tate-et és fivérét kihallgatták, de aztán elengedték őket.
December 29-én azonban Tate több Bukarest környéki ingatlanát is megrohamozták a hatóságok. Négy személyt, köztük Tate-et és fivérét ismét őrizetbe vették.
A román bíróság úgy döntött, hogy Tate-éknek őrizetben is kell maradniuk minimum 30 napra.
Most a fél világ figyel, beleértve a távoli Afganisztánt is. A Newsweek arról számolt be: Sameera Khan woke-ellenes aktivista szerint az afganisztáni tálibok azt kérdezték tőle, kiengedték-e már az influenszert, ugyanis nagyon aggódnak érte.
Hogy innen hova juthat feljebb – pontosabban lejjebb – az önjelölt Mátrix-megváltó neo-Neo, még nem tudható.